Tip os
Det er en god ide at sætte sig ind i, hvem der stiller op til regionsrådsvalget, inden man 21. november får den kæmpestore stemmeseddel udleveret på sit valgsted.
Foto: Flemming Hansen

259 kandidater fra rekordmange partier og lister kæmper om dit kryds til regionsvalget

Ikke færre end 259 politikere fordelt på hele 20 lister slås om de 41 pladser i regionsrådet
10. oktober 2017, 07.38

REGIONEN Aldrig har de rundt regnet en million stemmeberettigede borgere i Region Midtjylland haft så mange partier og lister at vælge mellem ved et regionsrådsvalg. Det står klart, efter at regionens valgsekretariet mandag klokken 12 lukkede endegyldigt for at melde sig som kandidat til valget 21. november.

Ikke færre end 259 kandidater stiller op - mod 222 for fire år siden og 230 i 2009.

Kandidaterne fordeler sig denne gang på hele 20 politiske lister og partier, og det er en tredjedel flere end de 15 ved samtlige tre foregående regionsvalg i 2005, 2009 og 2013.

Flest kandidater til de i alt 41 pladser i regionsrådet mønstrer partiet Venstre med 40, fulgt af Socialdemokratiets 38. Nemmere er det at beslutte sig for tilhængere af Retsforbundet, Jørgensenlisten, Dansk Samling eller listen Afskaf Tvangsklasser, der hver især blot stiller med en enkelt kandidat.

Fremrykkede lister

Med seks uger til selve valget er der faktisk tale om en fremrykning af de samlede kandidatlister, der ved tidligere regionsvalg typisk først er blevet offentliggjort i efterårsferien i uge 42.

For partier, der ikke er repræsenteret i det nuværende regionsråd, har fristen for at stille op dog formelt set været de normale syv uger før valget - altså 3. oktober - mens de »gamle« partier allerede skulle aflevere kandidatlister 19. september.

I mellemtiden har valgbestyrelsen haft travlt med at godkende kandidaterne og sikre, at kandidatlisterne var gyldige. I princippet har man som kandidat også kunnet nå at fortryde og trække sig tilbage - altså indtil mandag klokken 12.

Værsgo at brevstemme

Med offentliggørelsen af de endelige kandidatlister er der også blevet åbnet for afgivelse af brevstemmer. Det kan ske frem til og med fredagen før valgdagen, altså indtil 17. november.

På selve valgaftenen 21. november samles kandidaterne fra de opstillede lister traditionen tro i Regionshuset i Viborg, hvor de via storskærm kan følge valgresultaterne live, efterhånden som de kommer ind.

Formelt set opgøres valget dog først endeligt ved et møde i regionsvalgbestyrelsen torsdag 23. november.

I det nuværende regionsråd har Socialdemokratiet 16 pladser, Venstre 13 pladser, mens Radikale, Konservative, SF, Dansk Folkeparti og Enhedslisten hver har 2 pladser.

Liberal Alliance har en enkelt mand valgt ind, og endelig sidder den tidligere DF-politiker Leif Lund som løsgænger på regionsrådets 41. plads.

Værsgo - frit valg på alle hylder

259 kandidater fordelt på 20 partier og lister stiller op ved regionsrådsvalget, tirsdag 21. november:

A. Socialdemokratiet

Anders Kühnau, Horsens

Annette Roed, Aarhus

Niels Erik Iversen, Norddjurs

Birgitte Svenningsen, Aarhus

Lars Møller Pedersen, Struer

Lise Jørgensen, Aarhus

Charlotte Bested Bøger, Horsens

Mette Valbjørn, Aarhus

Lars Grønlund, Odder

Birgit Marie Christensen, Favrskov

Ole Jepsen, Viborg

Henrik Gottlieb Hansen, Randers

Marianne Carøe, Randers

Runa Dorph-Petersen, Viborg

Henrik Fjeldgaard, Silkeborg

Sven Møller Jensen, Gjern

Morten Flæng, Holstebro kommune

Claus Kjeldsen, Skive

John G. Christensen, Ringkøbing

Lone Dybdal, Stouby

Conny Jensen, Herning

Hans Agerup, Herning

Birthe Sørensen, Ikast-Brande

Ivan Møller Sørensen, Lemvig

Flemming Knudsen, Aarhus

Linda Brask, Syddjurs kommune

Henny Bach Rasmussen, Aarhus Nord

Ole Bøgh Vinther, Aarhus

Sven Andersen, Mårslet

Susanne Gaarde, Skanderborg

Uffe Pedersen, Voldum

Jonathan Juul Larsen, Viborg

Kirsten Haslund, Langå

Katrine Ørnebjerg Larsen, Bjerringbro

Lilian Højbjerg, Holstebro

Kurt Viggo Sørensen, Skive

Jens Henry Jensen, Herning

Marius Kristensen, Herning

B. Radikale Venstre

Hanne Roed, Aarhus

Johannes Lebech, Holstebro

Børge Knudsen, Viborg

Henrik Rolfsted, Silkeborg

Niels Nørskov Stidsen, Lemvig

Helle Bækkelund Sørensen, Favrskov

Marianne Saxtoft Vemmelund, Hedensted

Jørn Juul Sørensen, Norddjurs

Kresten Bjerre, Odder

Lasse Ovesen, Samsø

Helle Dybro Eriksen, Horsens

Hans Toftdahl, Randers

Torben Christensen, Favrskov

Ouafa Rian, Viby

Solveig Stausholm-Jensen, Skive

Susan Kronborg Nielsen, Skanderborg

Bente Jespersen, Risskov

Trine Christensen, Ringkøbing-Skjern

Steen Jonsson Agger, Tranbjerg J

Søren Bo Pedersen, Uldum

C. Det Konservative Folkeparti

Nicolaj Bang, Aarhus

Martin Jakobsen, Silkeborg

Mette Guldberg, Herning

Mette Skautrup, Risskov

Jakob Taul, Odder

Dina Raabjerg, Ikast

Poul-Erik Chortsen, Viborg

Mette Manstrup, Samsø

Jane Christensen, Randers

Karsten Ulstrup Kristensen, Randers

Søren Vanting, Hedensted

Allan Therkelsen, Løgten-Skødstrup

Arne Høj, Skjern

Lau Sørensen, Vinderup

Flemming Otto Jensen, Skanderborg

Line Damgaard Lauritsen, Silkeborg

Finn Gade Knudsen, Horsens

Peter Neumann, Skive

Anja Rehfeld Bærentsen, Risskov

Christian Damgaard, Horsens

Alice Holst Brask, Djursland

Jørn H. Kristiansen, Struer

Mads Jensen, Grenaa

D. Nye Borgerlige

1 Thomas Kold

2 Tina Hedegaard Pedersen

3 John Rasmussen

4 Jan Sort

5 Allan Berg

6 Steffen Møller Pedersen

7 Karen Maria Hansen

8 Bjarne Reimer Pedersen

E. Retsforbundet

Anders P. Mogensen

F. SF - Socialistisk Folkeparti

Jacob Isøe Klærke, Aarhus

Susanne Buch, Lemvig

Søren Gytz Olesen, Viborg

Naja Kjær Poulsen, Silkeborg

Peter Christensen, Horsens

Eigil Holm Nielsen, Syddjurs

Jan Otkjær, Viborg

Birgitte Krusell, Hedensted

Mogens Bedsted, Odder

Anders Udengaard, Ikast-Brande

Alice Mølbæk, Randers

Birger Johansson, Galten

Axel Iversen, Odder

Bente Myrhøj, Norddjurs

Anne K. B. Petersen, Struer

Peter Nowack, Herning

Klavs Vedel, Odder

Ingrid Boldsen, Syddjurs

Thomas D. Sølvsten, Skive

I. Liberal Alliance

Johnny Heinmann, Silkeborg

Lene Foged, Viborg

Camilla Borregaard, Favrskov

Anders Burlund, Randers

Kurt Vind Christiansen, Hedensted

Michael Valentin Ilsø, Skanderborg

Jan Oksfeldt Jonasen, Odder

Ayhan Al Kole, Holstebro

Aksel Stistrup Nurmisto, Herning

Jakob Rixen, Aarhus

J. Jørgensenlisten

Jan Jørgensen, Odder

K. Kristendemokraterne

Marianne Karlsmose, Tarm

Fridtjof Stidsen, Hedensted

Anne-Mie Andersen, Struer

Nils-Erik Mulvad, Randers

Jacob Rabjerg, Silkeborg

Allan Axelsen, Aarhus

Karlo Brondbjerg, Herning

Elisabet Skov Nielsen, Skanderborg

Brian Christensen, Holstebro

Knud Gaarn-Larsen, Frederiks

Simon Overby Kristensen, Horsens

Anna Kirstine Præstholm, Lemvig

Sven-Erik Jørgensen, Hadsten

Mariane Jensen, Skive

Annet Mesnickow, Brande

Nicolaj Hejslet Jørgensen, Odder

Jens Kr. Mølby Nielsen, Aulum

Esper Thidemann, Aarhus

Helga Dalgaard, Hedensted

Ismail Mobariz, Silkeborg

Mogens Stig Nielsen, Skanderborg

Max Munch, Randers

L. Schiller Instituttets Venner

Hans Schultz, Aarhus

Poul Gundersen, Randers

N. Nationalpartiet

Sarmad Basim Ibrahim Mochlif

Stine Ellegaard Christensen

Baseer Ahmad

Daniel Fisker Jensen

O. Dansk Folkeparti

Lone Langballe, Viborg

Steen Thomsen, Horsens

Ole Revsgaard Andersen, Aarhus

Flemming Iversen, Holstebro

Nick Zimmermann, Randers

Jakob Kjærsgaard, Herning

Per Asp, Viborg

Allan Petersen, Hedensted

Peder Fenger, Ikast

Daniel Pedersson, Aarhus

Egon Grandahl, Herning

Peter Jensen, Silkeborg

Kuno Danielsen, Silkeborg

Jesper Flensted, Hedensted

P. Psykiatri-Listen

Peter Møller Andersen, Lystrup

Colin Bradley, Aarhus

Jesper Dideriksen, Aarhus

Rasmus Holm, Aarhus C

Tine Jespersen, Viborg

Kenneth Juel, Randers

Bent Lykke, Aarhus C

Lone Nørgaard Møller, Højbjerg

Jesper Priskorn, Syddjurs

Mikkel Rasmussen, Risskov

Q. Afskaf Tvangsklasser

Allan Tarp

R. Kommunisterne

1 Per Nielsen, Aarhus

2 Nils Eigil Christensen, Silkeborg

3 Inge Høgh, Silkeborg

4 Per Thorendahl, Silkeborg

5 Hans Nielsen, Aarhus

6 Sie Grubbe, Ry

7 Michael Rützou, Randers

T. Dansk Samling

Poul Sivertsen

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Carsten Kissmeyer, Ikast

Ulrich Fredberg, Aarhus

Dorte West, Herning

Ib Bjerregaard, Viborg

Jørgen Winther, Randers

Torben Nørregaard, Ringkøbing-Skjern

Niels Arne Kjærgaard, Horsens

Palle Quistgaard, Silkeborg

Arne Lægaard, Holstebro

Rasmus Sand Nielsen, Herning

Louise Ahle, Aarhus

Erik Vinther, Hedensted

Olav Nørgaard, Skive

Peder Porse, Skanderborg

Hans Kærgaard, Herning

Christian Møller-Nielsen, Favrskov

Marianne Kirkegaard, Syddjurs

Jørgen Nørby, Lemvig

Ole Davidsen, Horsens

Christian Brøns, Randers

Allan Clifford Christensen, Viborg

Louise Høeg, Randers

Bent Dyrvig, Ringkøbing-Skjern

Steen Jakobsen, Struer

Finn Thranum, Odder

Christian Skarut, Aarhus

Christian Hæsum, Herning

Ole Haahr Taankvist, Skanderborg

Sarah Sand, Holstebro

Svend Aa. Madsen, Skive

Thrine Rimdal Nørgaard, Hedensted

Bibi Mundbjerg, Holstebro

Theresa Blegvad, Aarhus

Kasper Thomassen, Silkeborg

Torben Busk, Horsens

Ole Kamp, Ringkøbing-Skjern

Mark Pring, Randers

Flemming Jørgensen, Viborg

Jesper Schreiber, Herning

Michael Gram, Aarhus

Z. Fremskridtspartiet

Markus S. Højland, Aarhus

Niels Erik Mortensen, Hemmet

Holger Andersen, Videbæk

Ejnar Knudsen, Herborg

Kjeld Jensen, Struer

Villy Anneberg, Ørnhøj

Elna Mortensen, Hemmet

Niels Højland, Videbæk

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

1 Else Kayser, Aarhus

2 Signe Lund Jensen, Aarhus

3 Henrik Qvist, Skanderborg

4 Allan Skou Larsen, Horsens

5 Anders N. Petersen, Herning

6 Kirsten Gammelgaard, Silkeborg

7 Ditte Kroman, Holstebro

8 Frida Valbjørn Christensen, Randers

9 Flemming Gundersen, Viborg

10 Jesper Yde Knudsen, Rønde

11 Per Jacobsen, Ringkøbing

12 Tülay Antep, Aarhus

13 Peder Meyhoff, Favrskov

14 Cathrine Marie Berg, Juelsminde

15 Leif Gjørtz Christensen, Odder

16 Jacob Abildgaard, Skive

17 Kis Bøggild Nielsen, Norddjurs

18 Ditte Marie Thejsen, Odder

19 Lars Dohn, Herning

20 Dennis Ørnfelt, Juelsminde

21 Helle Nielsen, Randers

22 Jette Manthey Søgaard, Samsø

23 Kalle Nielsen, Randers

24 Jesper Odde Madsen, Hjortshøj

25 Kjeld Gunder Christensen, Aarhus

Å. Alternativet

Børge Sommer, Ringkøbing

Rasmus Foged, Aarhus

Karina Enggaard, Favrskov

Ulf Torlyn, Aarhus

Louisa Bisgaard, Silkeborg

Ordet er dit